Niskiej jakości woda najwięcej kłopotów powoduje w przemyśle. Wykazuje podwyższone działanie korozyjne oraz inkrustacyjne, przyczynia się do psucia produktów i zatyka wrażliwe urządzenia. Dotyczy to licznych sektorów przemysłowych: farmaceutycznego, chemicznego, mechanicznego, szklarskiego i wielu innych. Zapobiec temu można poprzez uzdatnianie wody. Na czym polega ten proces? Sprawdź!

Dlaczego warto przeprowadzić przemysłowe uzdatnianie wody?

Nieodpowiednia jakość wody, wynikająca np. z obecności w niej substancji wytrącających się na powierzchni, może spowodować wiele szkód w licznych branżach. Osad prowadzi do zatykania się wąskich przewodów, zmniejszenia przepływów i spadku wydajności instalacji. Jest to jedna z głównych przyczyn przestojów linii produkcyjnych na skutek awarii urządzeń.

Substancje wytrącone z wody często przyczyniają się do korozji i spadku żywotności maszyn. W wielu sektorach przemysłu niezbędne jest więc zastosowanie wody o bardzo wysokiej czystości chemicznej. Właśnie w celu poprawy jej jakości potrzebne są przemysłowe stacje uzdatniania wody.

Jak uzdatnia się wodę?

W zależności od efektów, jakie mają zostać uzyskane, zastosować można różne metody uzdatniania wody. Zalicza się do nich:

  • filtracja mechaniczna – oczyszczanie wody z zanieczyszczeń stałych. Stosuje się ją jako ochronę pozostałych urządzeń filtracyjnych i całej instalacji przed drobinami sedymentacyjnymi. Często jest to proces wstępnego uzdatniania wody,
  • lampy UV – używa się ich, kiedy wodę trzeba uchronić przed obecnością mikroorganizmów. Promieniowanie ultrafioletowe nie wpływa na właściwości organoleptyczne, więc może być stosowane w przemyśle spożywczym,
  • odżelaziacze – wytrącają magnez z wody, co sprawia, że występuje w niej mniej bakterii żelazowych i jest ona bardziej nasycona tlenem,
  • zmiękczacze wody – redukują stopień jej twardości, niwelując problemy z kamieniem kotłowym. W zastosowaniu przemysłowym są skuteczne nawet przy dużym zużyciu cieczy. Wykorzystywane są głównie w maszynach parowych, instalacjach grzewczych i obiegach chłodniczych.

Jak wybrać przemysłową stację uzdatniania?

Uzdatnienie wody to doprowadzenie jej do stanu czystości wymaganego dla danej aplikacji. To bardzo istotny proces w przemyśle, dlatego jego realizację należy powierzyć profesjonalistom. Wybierając odpowiednich wykonawców, warto kierować się kompleksowością ich usług, ponieważ dobranie optymalnej opcji do danego rodzaju zanieczyszczenia jest kluczowe.

Zaufaj naszym ekspertom

Zachęcamy do skorzystania z naszej oferty! Znajduje się w niej nie tylko woda destylowana, której jesteśmy producentem, ale też stacje uzdatniania, osmozy – przemysłowe i demineralizacji. Te ostatnie są szczególnie polecane np. w myjniach samochodowych. Przewodność wody odgrywa tam kluczową rolę, pozwalając zaoszczędzić na środkach myjących i nie pozostawiając osadu na lakierze. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, skontaktuj się z nami – oferujemy niskie ceny, błyskawiczną dostawę i w pełni automatyczne działanie naszych stacji uzdatniania!