Przemysłowe stacje RO do uzdatniania wody (odwrócona osmoza)
Stacje stosowane są do produkcji wody demineralizowanej bez użycia kwasu solnego czy wodorotlenku sodu. Używane często w kotłowniach, szpitalach, laboratoriach, przy nawilżaniu powietrza oraz do chłodzenia maszyn CNC. Stacje RO usuwają z wody praktycznie wszystkie zanieczyszczenia, w tym pirogeny, bakterie, sole itp. Nie powodują przy tym problemów ze ściekami. Nie jest konieczne magazynowanie i transport kwasu i ługu. Stacje uzdatniania wody oparte o odwróconą osmozę są urządzeniami w pełni automatycznymi i wymagają bardzo minimalnej obsługi. Ich działanie jest niezawodne. Wszystkie nasze urządzenia wyposażone są standardowo w autoflush (automatyczne płukanie membran przy wzroście przewodności wody demineralizowanej). Zapraszamy do zapoznania się z naszymi referencjami oraz dotychczasowymi realizacjami.
Najczęściej dostarczamy klientom stacje RO serii ENRO. Ze względu na rozbudowane możliwości oraz bogate wyposażenie podstawowe, urządzenia te spełniają wymagania większości klientów. Z punktu widzenia klienta nasza stacja odwróconej osmozy to takie urządzenie które podaje wodę demineralizowaną pod odpowiednim ciśnieniem do instalacji lub dalszej obróbki przez użytkownika. Wszystkie procesy i cykle wykonują się automatycznie a obsługa sprowadza się do wymiany filtrów wstępnych co jakiś czas.
Odwrócona osmoza posiada wiele zastosowań. Wśród nich są m.in.:
- odsalanie wód,
- demineralizacja, czyli otrzymywanie ultraczystej wody,
- denitryfikacja wody pitnej,
- odzyskiwanie metali ze ścieków,
- oczyszczanie odcieków z wysypisk odpadów stałych,
- oczyszczanie ścieków.
System odwróconej osmozy pozwala nam na uzdatnienie wody do celów przemysłowych. Dzięki użyciu bardzo cienkiej membrany (na przykład błony komórkowej) oraz odpowiedniego ciśnienia stacje demineralizacji wody uzyskują niezwykle czystą ciecz. Rzeczona membrana musi posiadać wielkość około stu angstremów, żeby nie przepuścić obcych molekuł. Uzyskana woda raczej nie nadaje się do picia, rzadko jest też używana w gospodarstwach domowych, co najwyżej hobbystycznie w akwarystyce. Sama osmoza to proces, w którym woda wejściowa jest rozdzielana na dwa strumienie za pomocą półprzepuszczalnej błony – membrany osmotycznej. Tymczasem z dobrodziejstw jej asortymentu często korzystają farmaceuci. Nie można sobie wyobrazić więc współczesnego tworzenia leków bez stacji odwróconej osmozy. Właśnie dlatego tak ważne jest, by używać odpowiednio profesjonalnej stacji RO, która pod wysokim ciśnieniem za sprawą odwróconej osmozy pozwala oczyścić wodę.
Stacje odwróconej osmozy w przemyśle – osmoza naturalna i odwrócona
Odwrócona osmoza jak sama nazwa wskazuje jest związana z naturalnym procesem osmozy. Naturalna osmoza polega na dyfuzji rozpuszczalnika przez błonę półprzepuszczalną, rozdzielającą roztwory o różnym stężeniu (najczęściej soli). Przenikanie roztworu zachodzi zawsze od roztworu o niższym stężeniu do roztworu o wyższym stężeniu, czyli prowadzi do uzyskania równowagi stężeń. Taki przepływ powoduje nierówny rozkład ciśnienia. Owa różnica ciśnień jest nazywana ciśnieniem osmotycznym. Pokonanie ciśnienia osmotycznego inicjuje proces odwróconej osmozy. Proces ten polega na wymuszonej dyfuzji roztworu o większym stężeniu przez membranę półprzepuszczalną w kierunku niższego stężenia. Jest to proces wykorzystywany separacji związków małocząsteczkowych takich jak sole nieorganiczne czy małocząsteczkowe związki organiczne od rozpuszczalników. Siłą napędową jest przyłożone ciśnienie, wytworzone przez pompę wody.
W przemyśle stacja RO wykorzystywana jest przede wszystkim do płukania urządzeń, w których przeprowadzono syntezę. Uzyskanej cieczy używa się w laboratoriach, dlatego zakupują ją doktorzy chemii oraz uniwersytety. W celu uzyskania najwyższej jakości stacje osmozy ENRO wstępnie uzdatniają wodę zanim poddają ją demineralizacji. Jest to proces naturalny i przyjazny dla środowiska. Równie często stacje demineralizacji wody wykorzystywane są do uzdatniania wody, której używają placówki szpitalne. Tam również zużywa się jej bardzo dużo, zwłaszcza w stacjach dializ – przy osobach chorych na nerki. Dzięki hiperfiltracji, która zachodzi w przemysłowej stacji osmozy, można usprawnić działanie niejednego szpitala. Wody demineralizowanej tego używa się głównie do czyszczenia tego urządzeń medycznych.
Woda życia ze stacji osmozy ENRO
Przede wszystkim jednak na polu ekologii i sozologii przyjęło się, że stacja uzdatniania wody to jedno z najpotrzebniejszych urządzeń w dzisiejszych czasach. Jeśli potrzebujemy jej w ilościach przemysłowych, musimy zakupić odpowiedni filtr, dzięki któremu koloidy oraz bakterie zostaną w tzw. wodzie odpadowej – bowiem na potrzeby wyżej wymienionego szpitala czy laboratorium wymagana jest woda demineralizowana. Jest ona również zużywana w dużych ilościach w myjniach samochodowych oraz w energetyce. W dzisiejszych czasach bez przemysłowej stacji osmozy po prostu nie możemy się obyć. Stacja demineralizacji jest więc niezbędna w każdym województwie czy gminie – pozwala ona na zaopatrywanie w demineralizowaną wodę całego regionu, dzięki czemu funkcjonować bezproblemowo mogą gałęzie ciężkiego przemysłu, elektrownie czy właśnie szpitale.
Odwrócona osmoza
Osmoza to zjawisko, które naturalnie występuje w przyrodzie i dotyczy wszystkich organizmów żywych. W skrócie polega na tym, że roztwór, który cechuje się mniejszym stężeniem wyposażony jest w instynkt, który nakazuje mu, aby migrował w stronę roztworu, który cechuje się stężeniem silniejszym. W jaki więc sposób funkcjonuje proces odwrotny? Na czym polega proces odwróconej osmozy i jak działają stację RO? To proces przeciwny do osmozy. Roztwór nie przenika samoistnie, lecz potrzebuje pomocy – odpowiedniej siły, która popchnie go we właściwym kierunku. W tym przypadku mowa o wysokim ciśnieniu.
Wysokociśnieniowa pompa sprawia, że woda przepływa przez półprzepuszczalną ścianę zwaną membraną. Właśnie w tym momencie mamy do czynienia z procesem oczyszczania wody. Membrana jest w stanie zatrzymać prawie wszystkie szkodliwe substancje, które znajdują się w wodzie. Ciecz, która przejdzie ten proces, odbywający się w stacji osmozy przemysłowej, jest w niemalże 100% wolna od niebezpiecznych wirusów, bakterii, metali ciężkich, minerałów i jonów. Współcześnie to najskuteczniejszy sposób oczyszczania wody! Uzyskana w ten sposób ciecz wykorzystywana jest w naszych domach oraz wielu gałęziach przemysłu.
Aby uzyskać zdemineralizowaną wodę potrzebna jest stacja RO. Firma Enfoos oprócz wysokiej klasy wody demineralizowanej oferuje nowoczesne i zaawansowane technologicznie stacje odwróconej osmozy, które sprawdzą się zarówno w ogromnych zakładach, jak i mniejszych przedsiębiorstwach. W jaki sposób działają stacje osmozy przemysłowej?
Pierwszy etap
Drugi etap
Trzeci etap
Czwarty etap
Piąty etap
Szósty etap
Siódmy etap
Uzyskana w ten sposób woda zdemineralizowana wykorzystywana jest w różnych gałęziach przemysłu. Stosowana jest w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym do wytwarzania leków. Obecna jest w szpitalach do czyszczenia narzędzi chirurgicznych oraz w miejscach nastawionych na żywienie zbiorowe. Stacja osmozy przemysłowej jest istotna także z punktu widzenia przemysłu motoryzacyjnego, ogrodniczego i akwarystycznego. Prawdziwie czysta woda wykorzystywana jest także do produkcji napojów w przemyśle spożywczym oraz plastikowych elementów. Stacje Ro powinny pojawić się w firmach oferujących usługi z zakresu prania, gdyż oczyszczona woda pozytywnie wpływa na żywotności pralek. Woda demineralizowana doskonale sprawdzi się w roli nawilżacza powietrza – jest bezpieczna dla dzieci, osób starszych i alergików. Liczne zastosowania wody demi wpływają na jej nieustannie rosnącą popularność. Ta w pełni wolna od zarazków i groźnych drobnoustrojów woda jest w pełni bezpieczna. Świetnie sprawdza się także w przypadku mycia samochodu lub okien – nie zostawia zabrudzeń i nieestetycznych smug.
Stacja odwróconej osmozy ENFOSS
Uzyskanie prawdziwie czystej wody to skomplikowany proces wykonywany przez staje odwróconej osmozy. Dlatego warto postawić na sprzęt najwyższej jakości. Firma Enfoos oferuje maszyny, które spełniają najbardziej wyśrubowane wymagania. Wszystkie stacje RO znajdujące się w ofercie producenta wyposażone są w pomiar elektroniczny. Dzięki niemu wszelkie nieprawidłowości wychwytywane są natychmiast, a maszyna jest skutecznie chroniona jest przed uszkodzeniami. Stacje odwróconej osmozy posiadają także układ do zmiękczania wody, który w znaczący sposób przedłuża ich żywotność. Wszystkie maszyny są energooszczędne! Innowacyjna konstrukcja stacji osmozy przemysłowej wskazuje znacznie niższe zużycie energii! Jeżeli szukasz produktu najwyższej jakości, zamów stację RO firmy Enfoos. Zapraszamy do zapoznania się z naszą bogatą ofertą oraz atrakcyjnym cennikiem.