Woda demineralizowana – sposoby dystrybucji

Nasze doświadczenie w zakresie dostawy wody demineralizowanej pozwoliło nam wyróżnić kilka sposobów dystrybucji wewnątrz zakładowej wody demineralizowanej. Woda demineralizowana przechowywana jest najczęściej w zbiorniku, z którego jest następnie przekazywana do docelowego miejsca/maszyny.

Dystrybucja grawitacyjna wody demineralizowanej.

Polega na ustawieniu zbiornika z wodą demi na odpowiedniej wysokości z którego za pomocą odpowiednich rur wypływa w sposób naturalny. Zbiornik może być ustawiony na wyższym piętrze, antresoli lub na specjalnym stojaku przystosowanym do zbiorników IBC (dział akcesoria). Rurociąg z wodą zdemineralizowaną może być zakończony kilkoma zaworami, więc woda może być pobierana w kilku miejscach. Jest to najprostsze i najtańsze rozwiązanie jednak odpowiednie dla większości zastosowań.

Wymuszona dystrybucja wody demineralizowanej.

W przypadku większych odległości punktów poboru wody demi należy zastosować hydrofor do wody demineralizowanej. W zależności od zastosowanej pompy hydrofor może osiągać ciśnienie nawet 8 bar, bo przekłada się na podnoszenie wody na wysokość 80 metrów. Najczęściej jednak wystarcza pompa o ciśnieniu 3 bar. Pompa oraz pozostałe elementy hydrofora są wykonane z elementów niekorozyjnych.

Woda demineralizowana jest rozprowadzana po obiekcie najczęściej za pomocą przewodów o średnicy 12 lub 14 mm. Jest to wystarczająca średnica dla zastosowań takich jak uzupełnianie wody w akumulatorach, mieszanie chłodziwa czy nawilżanie powietrza. Do zastosowań takich jak produkcja kosmetyków czy roztworów glikolowych stosujemy węże o średnicach ponad 20 mm.